BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

RT: Da li i on želi statuu? Tramp organizuje pregovore Beograda i Prištine na zlosutnu godišnjicu

RT: Da li i on želi statuu? Tramp organizuje pregovore Beograda i Prištine  na zlosutnu godišnjicu
16.06.2020. god.


Ugošćavanje lidera Srbije i njene otcepljene pokrajine Kosovo u Beloj kući uoči velike godišnjice u srbskoj (i svetskoj) istoriji postavlja pitanje šta predsednik Donald Tramp može da uradi na Balkanu.

Iako više nije vršilac dužnosti direktora Nacionalne obaveštajne službe ili ambasador u Nemačkoj, kao pre dve nedelje,  Ričard Grenel tehnički je još uvek Trampov specijalni izaslanik za razgovore između Beograda i Prištine. Upravo u tom svojstvu on je najavio sastanak, zakazan za 27. jun.


Beograd je pristao da privremeno zaustavi svoju kampanju da zemlje koje su priznale samoproglašeno Kosovo povuku to priznanje, dok je i Priština prestala da traži članstvo u međunarodnim organizacijama. Razgovori će biti fokusirani na ekonomski rast, saopštio je juče Grenel.

 



Kosovo je pokrajina Srbije koju su NATO "mirovnjaci" okupirali u junu 1999., posle rata od 78 dana koji je taj savez vodio u ime albanskih separatista. Umesto da zaštiti suverenitet Srbije nad pokrajinom, kao što je navedeno u Rezoluciji Saveta bezbednosti UN-a 1244 kojom je doneto primirje, NATO je nastavio da gradi albansku privremenu vladu, koja je nezavisnost proglasila u februaru 2008. Prištinu su priznale SAD i većina njihovih saveznika, otprilike polovina vlada u svetu, ali ne i Rusija, Kina ili sama Srbija.


Pritisci na Beograd da prizna deo svoje otete zemlje kao državu činila je svaka američka administracija, bilo da je to bio Bil Klinton, Džeordž V. Buš ili Barak Obama. Ipak, svaka srbska vlada "dadilja" tokom dužnosti američkih diplomata i konsultanata od obojene revolucije 2000. godine došla je do tog poslednjeg koraka, uključujući i sada "progresivnog" predsednika Aleksandra Vučića.



Postoje dve stvari u vezi sa Grenelovom inicijativom. Odmah je očigledan njen trenutak, uoči 28. juna - Vidovdan. To je godišnjica bitke 1389. između srbskih vitezova i osmanlijskih Turaka na Kosovu polju. Srbska istorija je događaj memorisala kao kombinaciju mučeništva i tiranije. Bitka je motivisala mladog studenta bosanskih Srba po imenu Gavrilo Princip da izvrši atentat na austrougarskog nadvojvodu Franca Ferdinanda tog dana 1914. godine. Beč je to iskoristio kao izgovor za invaziju na Srbiju, započinjući lanac događaja koji su eskalirali u Prvi svetski rat.


Druga neobičnost je da iako je Vučić pozdravio razgovore, Albanci su podeljeni. Hašim Tači, vođa separatista koji je postao "predsednik" Kosova, rekao je ranije ovog meseca da se nada toj inicijativi. Albin Kurti, tvrdokorni saveznik s Albanijom koji je bio "premijer" u periodu od januara do marta, optužio je Grenela da ima "identičan stav" sa Srbijom, te da je nepristrasan posrednik.

 

Kurti je, kako se izveštava, tvrdio da Grenell pokušava "pogurati" dogovor Beograda i Prištine kako bi Trump postigao vanjskopolitičku pobjedu uoči izbora 2020. godine. Takođe je optužio Trumpovog izaslanika da orkestrira glasanje za nepoverenje koje mu je svrgnuto u martu. Čovek po imenu Avdullah Hoti potvrđen je za novog premijera 3. juna, zbog Kurtijevih prigovora, i biće upućen u Vašington.

Kosovski Albanci mogu imati razloga za oprez. Ekonomski fokus Grenelovog predloga zvuči uveliko kao Trampov pristup izraelsko-palestinskom „sporazumu veka“, koji su Palestinci odbacili. Sadašnji američki predsednik poznat je po postizanju dugogodišnjeg spoljnopolitičkog konsenzusa. On nije lično naklonjen ni jednoj od strana u sukobu i možda će donekle imati predrasude prema Albancima, s obzirom na njihovu opsesiju postavljanjem statua Bilu i Hilari Klinton, Medlin Olbrajt i drugim uglednim demokratama.


Doduše, i u Albaniji je statua predsednika Buša, a bivši senator Bob Dojl decenijama je bio šampion kosovskih Albanaca, i još uvek jeste. Buš i Dojl iz republikanaca uglavnom se protive Trampu.

Vučić je u Beogradu više puta optužen od strane svojih kritičara da namerava da "rasproda" Kosovo prvom prilikom koju dobije. Zapadnofinansirani liberali, što nije ništa novov, ne čudi što to još nije učinio i žele da ga zamene sa nekim ko hoće.

Opšti izbori raspisani su za 21. jun, manje od nedelju dana pre sastanka u Beloj kući i samo nekoliko dana pre nego što je predviđeno da Vučić prisustvuje paradi povodom Dana pobede u Moskvi. Očekuje se da će Vučićeva stranka ubedljivo pobediti, što će mu dati legitimitet za gotovo sve - pa čak i za eventualno menjanje Ustava kako bi se odustalo od Kosova.

S obzirom na to da nijedna od Trampovih ambicioznih spoljnopolitičkih inicijativa još nije urodila plodom, od Severne Koreje do Venecuele i bilo čega drugog, te da su izgledi za njegov ponovni izbor izgleda dosta smanjeni nizom nedavnih događaja u zemlji, možda ni Vučić, ni Tači, ni Kurti ne bi trebalo mnogo da očekuju.

Nebojša Malić,
Izvor:
  Vostok / RT

 



  • Izvor
  • Tanjug
  • foto: © REUTERS / Laura Hasani / RT/ vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE


4. aprila se navršava 75 godina od osnivanja Severnoatlantskog saveza – NATO. Sekretar Saveta bezbednosti Rusije Nikolaj Patrušev govorio je za aif.ru o ulozi ovog saveza u svetskoj politici...

Ako pogledamo prve članove Povelje UN i Univerzalne deklaracije o ljudskim pravima, videćemo da su zapadne vlade od njih potpuno odstupile.


Čak i pre objavljivanja bilo kakvih rezultata istrage, zapadni mediji su počeli da izveštavaju da je teroristička organizacija Islamska Država (ISIL) odgovorna za masovno ubistvo. Zvanični predstavnici Bele kuće...

Vašington vodi proksi rat u pokušaju da nanese „strateški poraz“ Moskvi i potreban je oštriji odgovor na to


Bratstvo: U susret crnom datumu – 24. martu, kada će se civilizovani svet osvrnuti na zločin kolektivnog Zapada nad srbskim življem na Balkanu – BRATSTVO korača gledajući i u...


Ostale novosti iz rubrike »